а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

револуционер

мн. револуционери
Вид збор: Именка, машки род
1. Учесник во револуција.
Англиски: revolutionary Албански: revolucionar
Употреба: Политика
Примери:
Го познавам како стар револуционер.
2. Лице што врши преврат во некоја област на науката, уметноста и сл.
Англиски: revolutionary Албански: revolucionar
Употреба: Преносно значење
Примери:
Револуционер во музиката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи