а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

револуционерен

револуционерни
Вид збор: Придавка
1. Кој ги изразува идеите на револуцијата; управен кон остварување на револуцијата; установен од револуцијата.
Англиски: revolutionary
Употреба: Политика
Примери:
револуционерното движење
револуционерна борба
револуционерен комитет
револуционерна епоха
револуционерна поезија
2. Кој внесува коренити измени во некоја област.
Англиски: revolutionary
Употреба: Преносно значење
Примери:
револуционерни идеи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи