а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

револт

Вид збор: Именка, машки род
Бунтување против нешто, негодување.
Англиски: revolt
Употреба: Општество
Примери:
Глас на револт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи