а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

револтира

револтираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Предизвика, предизвикува негодување, возмути, возмутува.
Англиски: revolt Албански: revoltoj
Примери:
Ги револтира сите присутни.
2. (се револтира) Се возмути, се возмутува, се возбунтува.
Англиски: revolt Албански: revoltoj
Примери:
Сега гледам дека сум се револтирал напразно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи