а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

револтиран

револтираниот
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) револтира
Англиски: revolted, indignant
2. Што е изнервиран, бунтовен, силно вознемирен.
Англиски: enraged
Примери:
револтирана толпа
револтирани работници
револтирани присутни
Изведенки
1. револтирано прил.
Пример: Револтирано стана и си замина.
2. револтираност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи