а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

револверски

револверска
Вид збор: Придавка
1. Кој се однесува на револвер.
Примери:
Револверски истрел
2. Што се врти, постојано кружи.
Англиски: revolving
Употреба: Преносно значење
Примери:
Револверски печат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи