а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

револверист

мн. револверисти
Вид збор: Именка, машки род
1. Добар, вешт стрелец со револвер.
Англиски: gunslinger
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој е најдобриот револверист во групата.
2. Пиштолџија од Дивиот Запад.
Англиски: gunslinger
Примери:
Тој бил многу добар револверист.
3. Покажува сила и се служи недозволено со оружје.
Англиски: bully
Употреба: Преносно значење
Примери:
Револверистите низ битолските улици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК