а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ревокација

мн. ревокации
Вид збор: Именка, женски род
Во дипломатијата - отповикување на пратеник или друг официјален претставник од друга држава во својата земја.
Англиски: revocation
Употреба: Дипломатија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи