а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ревнува

ревнуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Од ревне, заплака.
Англиски: cry Албански: qaj
2. Пројавува ревност, љубомора.
Англиски: jealous·y Албански: xhelozoj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи