а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ревност

ревноста
Вид збор: Именка, женски род
1. Сомневање во љубовта, верноста на саканото лице.
Англиски: jealousy Албански: xhelozi
Употреба: Архаизам
Примери:
Пројавуваше неопислива ревност, ако ја видеше да зборува со некого.
2. Несакање успех на некого, завист.
Англиски: envy Албански: zili
Употреба: Архаизам
Примери:
Само ако беше некој пред него, ќе ја покажеше својата ревност.
3. Особено, голема прилежност, голема грижа за успехот на нешто.
Англиски: diligence Албански: zell
FlexiMac
 менување на македонски глаголи