а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ревнител

мн. ревнители
Вид збор: Именка, машки род
Лице што се стреми ревносно да придонесе кон нешто.
Англиски: jealous
Употреба: Архаизам
Примери:
Па Господ - името Му е Ревнител - Бог е ревнив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи