а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ревнив

ревниви
Вид збор: Придавка
1. Склон кон ревнување.
Англиски: jealous
Примери:
Не е многу ревнив како маж.
Зашто Господ, твојот Бог, што стои во твојата средина, е ревнив Бог.
2. Кој изразува ревност, што завидува на друг.
Англиски: jealous
Употреба: Архаизам
Примери:
Со ревнив поглед.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи