а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ревнивост

(едн.) ревнивоста
Вид збор: Именка, женски род
1. љубомора
Англиски: jealousy
2. завист
Англиски: envy
Примери:
ревнивост кон туѓите успеси
FlexiMac
 менување на македонски глаголи