а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ревне

ревнат
Вид збор: Глагол, свршен
заплака, рика
Англиски: bellow
Примери:
Ревнала кравата по телето.
Само нека ревне, па ќе видиме.
Само да не ревнат децата, кој ќе ги слуша.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи