а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ревматологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Наука што се занимава со изучување и со лекување на болестите на коските, што ги опфаќа сите болести на коските.
Англиски: rheumatology
Употреба: Медицина
2. Оддел, дел од болница, клиника и сл. каде што се лекува ревматизам.
Англиски: rheumatology
Употреба: Медицина
Примери:
Сите прегледи ги извршија на ревматологија.
Изведенки
ревматолошки прид.
ревматолошкиот
Пример: Ревматолошки оддел.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи