а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ревлив

ревливи
Вид збор: Придавка
1. Кој многу вика, се дере.
Примери:
Многу е ревлив.
2. плачлив
Примери:
Ревливи деца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи