а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ревија

мн. ревии
Вид збор: Именка, женски род
1. Смотра на војска.
Англиски: inspection Албански: inspektim
Употреба: Воен термин
Примери:
Ревија на воздухопловните сили.
2. Неделно, месечно, периодично списание.
Англиски: review Албански: rishikim
3. Пиеса со лесна содржина.
Англиски: revue Албански: shfaqe e lehtë
Примери:
музичка ревија
4. Театар во кој се даваат такви пиеси.
Англиски: theater Албански: teatër
5. Прикажување на најновите примероци на модата.
Англиски: show Албански: shfaq
Примери:
модна ревија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи