а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ревизор

мн. ревизори
Вид збор: Именка, машки род
Службено лице што прави ревизија на нешто.
Англиски: auditor Албански: revizor
Употреба: Административен термин , Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи