а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ревизорски

ревизорска
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на ревизор.
Англиски: auditing Албански: revizori
Употреба: Административен термин , Економија
Примери:
Ревизорски извештај.
Ревизорски обврски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи