а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ревизионистички

ревизионистичка
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на ревизионист и ревизионизам.
Англиски: revisionistic
Употреба: Политика
Примери:
Ревизионистички мисли.
Изведенки
ревизионистички прил.
Пример: Истапуваат ревизионистички.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи