а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ревизионизам

(едн.) ревизионизмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Обид со цел да се ревидира важечка политичка догма.
Англиски: revisionism Албански: revizionizëm
Употреба: Политика
Примери:
ревизионизам на марксизмот
2. Правец што подложува на ревизија некое учење или теорија.
Англиски: revisionism Албански: revizionizëm
Употреба: Наука
Примери:
Ревизионизмот на непријателите на дарвинизмот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи