а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ревидира

ревидираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Изврши, извршува ревизија на нешто, преиспита, преиспитува.
Англиски: revise Албански: revidoj
Примери:
Најпрво ќе ги ревидираат своите становишта.
2. Подложи, подложува на ревизија.
Англиски: revise Албански: rishikoj, revidoj
Примери:
Сакаат да го ревидираат учењето на црквата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи