а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ревер

мн. ревери
Вид збор: Именка, машки род
Крај од горна облека свртен на градите.
Англиски: lapel
Примери:
Носеше црно (флор) на реверот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи