а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реверс

мн. реверси
Вид збор: Именка, машки род
1. Писмена обврска, обврзница; потврда за позајмена работа.
Англиски: receipt Албански: dëftes, fletpranim
Употреба: Економија
Примери:
Ми го издаде на реверс.
2. Задна страна на метална пара или медал.
Англиски: reverse Албански: anë e pasme
FlexiMac
 менување на македонски глаголи