а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реверзија

мн. реверзии
Вид збор: Именка, женски род
Враќање во почетната состојба, правење обратно.
Англиски: reversion
Примери:
реверзија на настаните
FlexiMac
 менување на македонски глаголи