а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ревен

мн. ревени
Вид збор: Именка, машки род
Градинарско растение, се користи во исхраната во некои кујни, со широки лисја и долги месести дршки; Rheum undulatum / rhabarbarum.
Латински: Rheum rhabarbarum Англиски: rhubarb
Употреба: Ботаника
Примери:
Дршките од ревенот содржат минерални материи, шеќери и органски киселини.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи