а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реванш

реваншот
Вид збор: Именка, машки род
1. Отплата, одмазда за пораз во војна, во игра, а исто така и повторната борба преземена заради победа над поранешниот победник.
Англиски: revanche Француски: revanche Албански: revansh
Употреба: Историја , Политика , Спорт
Примери:
Нашите непријатели се готвеа со години за реванш.
Во реваншот победија гостите.
2. Оддолжување за некоја услуга.
Англиски: repay Француски: revanche Албански: revansh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ти должам реванш за услугата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи