а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реваншира

(се) реваншираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. се одмазди, се одмаздува, се отплати, се отплатува
Англиски: revenge Француски: revancher Албански: revanshohet
Примери:
Набрзо му се реванширавме на непријателот.
2. се оддолжи, се оддолжува
Англиски: pay back Француски: revancher Албански: revanshohet
Примери:
Тој ќе ти се реваншира за твоите грижи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи