а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реваншизам

(едн.) реваншизмот
Вид збор: Именка, машки род
Настроение и политика на реваншисти.
Англиски: revanchism
Употреба: Политика
Примери:
Реваншизмот на Хитлер доведе до Втората светска војна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи