а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ревалвира

ревалвираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Врати, враќа вредност на нешто (пари, стока), повторно валоризира; изврши ревалвација, ревалоризација.
Англиски: reevaluate
Примери:
Комисијата го ревалвира неговото творештво.
Народна банка ги ревалоризира стоковите резерви.
Изведенки
1. ревалоризира св. и несв.
ревалоризираат
2. ревалвирање ср.
глаг. им.
3. ревалоризирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи