а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реа

(едн.) реата
Вид збор: Именка, женски род
1. мирис
Англиски: smell Албански: erë e keqe
Примери:
Се почувствува реа на јадење.
2. смрдеа
Англиски: stench Албански: erë e keqe, kutërbim
Примери:
Се ширеше несносна реа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи