а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реанимира

реанимираат; реанимирал
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 46449
Врати, враќа во живот, спаси, спасува од смрт.
Англиски: reanimate
Употреба: Медицина
Примери:
Пациентот успешно го реанимираа.
Изведенки
реанимирање ср.
глаг. им.