а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реалија

мн. реалии
Вид збор: Именка, женски род
Стварност, нешто што постои опредметено или мисловно како предмет и како поим во свеста.
Англиски: reality
Примери:
лирски реалии
реалии на времето
Непостоење на реалија за вистинските настани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи