а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реалитет

мн. реалитети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17339
Тоа што е реално, што постои во стварноста, што е вистинско.
Англиски: reality
Примери:
реалитетите во делото
естетски реалитети
животен реалитет
егзистенцијален реалитет