а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реалист

мн. реалисти
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек што се раководи во својата дејност од условите на стварноста.
Англиски: realist Албански: realist
Примери:
Трезвен реалист.
2. Следбеник на реализмот во литературата и уметноста.
Англиски: realist Албански: realist
Употреба: Уметност
Примери:
Сега ги учиме руските реалисти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи