а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реалистички

реалистичкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14786
1. Кој излегува од условите на реалната стварност.
Англиски: realistic
Употреба: Филозофија
Примери:
реалистички постапки
реалистички потег
2. Заснован врз принципите на реализмот во литературата и уметноста.
Англиски: realistic
Употреба: Уметност
Примери:
Реалистички правец во уметноста.