а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реализира

реализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Спроведе, спроведува во живот, оствари, остварува.
Англиски: implement Албански: implementon
Примери:
Дали ќе успееме да го реализираме сето тоа?
2. (се реализира) се оствари, се остварува
Англиски: realize Албански: realizohet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи