а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реализиран

рализирани
Вид збор: Придавка
1. Што е остварен, спроведен во дело.
Англиски: realized
Примери:
реализиран план, реализирана градба
реализирани соношта, реализиран сообраќај
Овде не се споменуваат реализираните проекти во кои се има вложено стотици илјади евра.
2. Што е исполнет, успешен, остварен целосно.
Англиски: accomplished
Примери:
Реализиран музичар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи