а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реализација

мн. реализации
Вид збор: Именка, женски род
Спроведување на нешто во живот.
Англиски: implementation Албански: realizim
Примери:
реализација на планот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи