а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реализатор

мн. реализатори
Вид збор: Именка, машки род
Лице кое остварува нешто, кое приведува во дело, што извршува докрај некаква дејност со своите активности; рационализатор, изведувач, извршител, извршувач.
Англиски: maker
Примери:
Тој е реализатор на попладневната програма.
Наставниците се реализатори на наставната програма.
Изведенки
реализаторка ж.
мн. реализаторки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи