а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реализам

реализмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7788
1. Разбирање на вистинските услови на стварноста.
Англиски: realism Албански: realizëm
Употреба: Филозофија
Примери:
Тој се одликуваше со својот реализам.
2. Правец во литературата и уметноста - точно предавање на стварноста со нејзините типични црти.
Англиски: realism Албански: realizëm
Употреба: Уметност
Примери:
Реализмот на Толстој.
(разг.) Критички реализам.
Социјалистички реализам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК