а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реален

реални
Вид збор: Придавка
Ранг: 1742
1. Кој суштествува во стварноста, кој не е вообразен.
Англиски: real
Примери:
Реалниот свет.
Реална опасност.
2. Заснован врз сфаќањето на вистинските услови на стварноста.
Англиски: real
Примери:
Реална политика.
Реална вредност.
(разг.) Реална плата.
Реална гимназија.
Реални броеви.
3. Кој може да се оствари.
Англиски: real
Примери:
Реален план.