а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реакционерен

реакционерна
Вид збор: Придавка
Кој дејствува во интересите на реакцијата, кој му се противставува на новото, на прогресот.
Англиски: reactionary
Примери:
Реакционерна политика.
Реакционерна теорија.
Реакционерен печат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи