а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реактуелизира

реактуелизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Направи, прави да биде повторно актуелно, повторно актуелизира; реактивира, актуализира.
Англиски: refresh
Примери:
Тој ги реактуелизира основните литературни теми и постапки.
Таа ја реактуелизира старата идеја.
Изведенки
1. реактуализира св. и несв.
реактуализираат
2. реактуализирање ср.
глаг. им.
3. реактуелизирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи