а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реактор

мн. реактори
Вид збор: Именка, машки род
Постројка во која доаѓа до реакција.
Англиски: reactor
Употреба: Технологија
Примери:
атомски реактор, нуклеарен реактор
хемиски реактор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи