а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реактивира

реактивираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Врати, враќа одново во служба пензиониран или отпуштен службеник.
Англиски: reactivate Албански: reaktivizoj
Примери:
Војната ги реактивира старите офицери.
2. (се реактивира) Се врати, се враќа одново во служба.
Англиски: reactivate Албански: reaktivizohet, rikthehet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи