а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реактивен

реактивна
Вид збор: Придавка
1. Кој служи како реактив при хемиски анализи.
Англиски: reactive
Употреба: Хемија
Примери:
Реактивни материи.
2. Кој се движи со реактив.
Англиски: reactive
Употреба: Технологија
Примери:
Реактивен мотор, авион.
Реактивен двигател.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи