а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реагира

реагираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Одговори, одговара на некој начин на примените впечатоци, на надворешното дразнење.
Англиски: react Албански: reagoj
Примери:
Да видиме како реагира на светлина.
2. Пројави, пројавува свој однос кон нешто, се противстави, се противставува.
Англиски: react Албански: reagoj
Примери:
Што се не му прават, а тој сепак не реагира.
3. Стапи, стапува во хемиска реакција.
Англиски: react Албански: reagon
Употреба: Хемија
Примери:
Сулфурната киселина реагира со некои метали.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи