а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реагенс

мн. реагенси
Вид збор: Именка, машки род
Активна супстанција што се користи во хемиски анализи.
Англиски: reagent
Употреба: Хемија
Примери:
Реагенси во форма на прав и во форма на течност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи