а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рдоква

мн. рдокви
Вид збор: Именка, женски род
Растение со топчест корен и луткав вкус којшто се користи во исхраната.
Латински: Raphanus sativus Англиски: radish Албански: rrepkë
Употреба: Ботаника
Примери:
’Рдоквите беа свежи и големи со прекрасна црвена боја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК